Najnowsze informacje

Polska Izba Gospodarcza „Elektromobilności” ?

Polska Izba Gospodarcza „Elektromobilności” ?

17 stycznia 2018r odbyło się ” walne” zgromadzenie podmiotów w celu założenia Polskiej Izby Gospodarczej Elektromobilności.

Na wstępie jeden z ważniejszych zapisów dotyczący Izb : 

Na wniosek lub za zgodą izby gospodarczej Rada Ministrów może powierzyć tej izbie wykonywanie niektórych zadań zastrzeżonych w przepisach prawa dla administracji państwowej.
W celu wykonywania ich zadań statutowych właściwe organy administracji państwowej udzielają izbom gospodarczym informacji do tego niezbędnych oraz udzielą zgody w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w tym zakresie.

Do założenia Izby o zasięgu ogólnopolskim potrzeba 100 podmiotów założycielskich prowadzących działalność gospodarczą, natomiast na walnym zgromadzeniu zjawiło się około 30 osób z czego kilku panów pełnomocników reprezentujących po kilkanaście podmiotów. Sytuacja taka nie pozwalała całkowicie potwierdzić iż ów 100 członków zgromadziło się by założyć Izbę.

Na wejściu na salę obrad rozdawane były deklaracje członkowskie niektóre podmioty wypełniały je i składały bez przedstawiania wymaganego wpisu z KRS. – ” To Pan doniesie” – ,a jak nie doniesie, a mandat do głosowania był wydawany.

Uchwalenie Statutu Izby: Większość ” nie wtajemniczonych członków ” nie zapoznała się z treścią statutu, dopiero po zauważeniu przez nas tego faktu została ogłoszona przerwa.

Po przerwie pojawiły się pierwsze wątpliwości dotyczące zapisów w statucie. Pierwszym była ilość osób zasiadających w radzie ( statut określał 4-9 członków) z uwagi iż w pierwszym etapie zgłosiło się 10 kandydatów, z czego 5 nazwisk wyrecytował Pan przyszły prezes Izby, pojawił się wniosek o zmianę zapisu w statucie na 4-10 członków, lecz po tej zmianie zostały zgłoszone kolejne 2 osoby jako kandydaci do rady co z godnie z logiką poprzedniej reakcji na taki stan powinien być wniosek na koleiną zmianę w statucie na 4-12 członków, niestety ta zmiana została natychmiast przez panów mecenasów i przyszłego Pana prezesa odrzucona. ( Pan przyszły prezes miał 5 pełnomocnictw członków rady i swój głos jako prezes czyli przy składzie 10 osobowym większość, a przy 12-stu  już nie). Kolejnym zapisem w statucie oprotestowanym był punkt 8 paragrafu 29 mówiący: Głosowanie jest jawne, o ile Walne Zgromadzenie Członkowskie nie postanowi inaczej. Wybory odbywają się w tajnym głosowaniu. Komisja rewizyjna czyli jednostka kontrolująca pracę zarządu i rady składa się tylko z 3 osób wybranych z pełnomocnictw.

Rada w tej izbie ma znaczącą  władze  ponieważ ona decyduje o przyjęciach nowych członków jak i ich usunięciu, powoływanie i odwoływanie zarządu, decyduje o wysokości składek członkowskich.

Pan przyszły prezes zawnioskował o zablokowanie dwóch wolnych miejsc z 10 w radzie dla ewentualnie zastanawiających się nad wstąpieniem przedstawicieli z firm motoryzacyjnych. Wniosek ten wywołał oburzenie i został wycofany.

Wybór Prezesa Izby Gospodarczej Elektromobilności:  Pan przyszły Prezes zgłosił siebie jako kandydata i posiadając pełnomocnictwa podmiotów wraz z jak to podkreślał swoimi przyjaciółmi Panami mecenasami posiadającymi również kilkadziesiąt pełnomocnictw został wybrany na Prezesa Izby.

My-Wy- czyli kto? Pan prezes na „walnym” zgromadzeniu założycielskim wielokrotnie używał formy osobowej  „My”, My – możemy , My – zrobimy, My mamy …. po kilkunastu użyciach tego typu określeń pojawiły się  pytania:  kto to  My ? i czy My to nie Wy? Oczywiście taka sytuacja może budzić wątpliwości kogo tak naprawdę będzie reprezentowała ta Izba i o czyje interesy dbała. Na „walnym” zgromadzeniu nie był obecny Pan Igor Pawłowicz, który to prowadził pierwszą konferencję Polskiej Izby Gospodarczej Elektromobilności 14 grudnia 2017 i tytułował się wtedy jako prezes tej izby.Kandydaci na stanowiska zarządu, rady, członkowie komisji były rozdzielane w większości z posiadanych pełnomocnictw, i w ich skład wchodziły osoby, które nie były obecne na „walnym” zgromadzeniu. Do dnia dzisiejszego na stronie pigemobi.pl nie zostały zamieszczone protokoły z „walnego” zgromadzenia, o które pytałem czy będą opublikowane wychodząc z sali. Czy mecenas który jest pełnomocnikiem 20 podmiotów może równomiernie i sprawiedliwie reprezentować ich interesy? Dlaczego nie przybyli przedstawiciele tych podmiotów?  Tylko można domniemywać iż papier wszystko przyjmie jeżeli chodzi o podpisy i daty.

Polska elektromobilność dopiero się tworzy jesteśmy na starcie motoryzacyjnej rewolucji. Czy powstająca Izba w takim tempie i okolicznościach to dobry pomysł? W jakim naprawdę celu powstaje ? Czy tworzy się z potrzeby słusznych zmian, czy by zabezpieczyć pewne interesy? Kto tak naprawdę ją zakłada? Czy te „100” podmiotów ma na celu i jest bezpośrednio związane z rozwojem elektromobilności w Polsce? Czy warto przynależeć do tej izby?

Wszystkie pytania budzą ogromne wątpliwości co do samego powstania tej izby zgodnie z obowiązującym prawem, czy nie zostały naruszone elementarne podstawy prawne regulujące założenie takiej izby. Co do jej działalności to oczywiście za wcześnie by się wypowiadać, niewątpliwie zamierzamy bacznie przyglądać się jej pracy.

 

Spodobał Ci się tekt poleć go:
Udostępnij na Udostępnij na

Najnowsze infromacje

Każdego tygodnia piszemy na naszym blogu nowe artykuły. Dbamy o to, aby dostarczać najnowsze informacje na temat najlepszych praktyk, użytecznych pomysłów.

Samochód zostawia dwa ślady Porozmawiajmy o „Jednym Śladzie”

Ekozlot.pl - Wspieramy sieć skuterów elektrycznych " Jeden Ślad". 6 miast, wygoda , szybkość , oszczędność i ekologia.

Kampania – ” Na Ubezpieczenie OC Zniżka dla Elektryka” – Ankieta.

Pierwsza w Polsce Kampania - " Zniżka na ubezpieczenia dla aut elektrycznych", aktualizacja bazy danych pojazdów elektrycznych.

Warsaw Motor Show 2018r Ptak Expo Za Nami – Powspominajmy Fiat 500E & Tesla.

Warsaw Motor Show 2018r - Wyścig na torze Tesla model S kontra Fiat 500e - czyli Kojot kontra Struś Pędziwiatr - zobaczcie sami. Ekozlot.pl - Zapraszamy.

Warsaw Motor Show 2018 – Ekozlot.pl 16-18 Listopada Nadarzyn Zapraszamy.

Ekozlot.pl - Warsaw Motor Show 16-18 listopada Ptak Expo Nadarzyn - ZAPRASZAMY Do Naszego stoiska , Prezentacja modeli aut elektrycznych, Jazdy Testowe. Samochody Elektryczne.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Pol-Eco w obiektywie EKOZLOTU.

Ekozlot – jeździ po Polsce i testuje darmowe stacje ładowania.

1 lipca 2019r – Samochody Elektryczne muszą emitować dźwięk – decyzja UE zapadła.

Od 1 lipca 2019r Samochody Elektryczne będą hałasować- decyzja UE. Dźwięk będzie emitowany w prędkościach od 1km/h do ...... Ustalono rodzaj emitowanego dźwięku....

14 Paź. 2018
23-25 października 2018r.

Pol-Eco ,Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Elektro-mobilność 23-25 października 2018r Poznań.

Pol-Eco Targi Ochrony Środowiska i Stoiska Elektro-mobilności - tor do jazd testowych , auta elektryczne wiele modeli, hulajnogi , skutery elektryczne i rowery. Ekozlot.pl i Forum Elektromobilności Zapraszają - Poznań 23-25 października 2018r.

BMW i3 e-drive zasiliło szeregi EKOZLOTU..

Naklejka EE-Samochód Elektryczny. Akcja oznacz swoje auto na prąd.

Ekozlot.pl - Naklejka z oznaczeniem Samochód Elektryczny. Akcja oznacz swój samochód . Zapraszamy Ekozlot.pl

SEROCK – Miasto przyjazne Elektro-mobilności. Pierwszy słupek ładowania.

Serock - przyjazny elktromobilności. Pierwszy punkt ładowania, 2 stanowiska. Wypocznij nad wodą , zjedz dobrą rybkę i naładuj za darmo samochód elektryczny tylko w Serocku. Zapraszamy Ekozlot.pl

Ekozlot.pl – Zapraszamy 8-9 Września Kutno Święto Róży i Aut Elektrycznych.

Święto Róży - Święto Samochodów Elektrycznych, 8-9 wrzesień 2018r Kutno, Ekozlot.pl Zapraszamy - Poznaj auta na prąd , wiele modeli, jazdy testowe, wspaniała atmosfera.

Zapisz się do Newslettera

Zlot odbędzie się 26 maja 2019 roku. Zapoznaj się ze szczegółowym programem zlotu. M. in.: prezentacje samochodów elektrycznych, atrakcje dla dzieci i konkursy.

Scroll Up